Објавено на:

Столтенберг демантиpa: НАТО нема врска со рaспадот на Југославија

t

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на прес-конференција по состанокот на Заедничкиот совет НАТО-Русија во Брисел изјави дека НАТО е одбранбен сојуз кој не е одговорен за распадот на СФР Југославија.

Тој реагираше на прашањето на новинарите да ги коментираат тврдењата на Русија дека улогата на НАТО во Југославија и Либија е контроверзна.

„Неколку земји од поранешна Југославија се многу јасни во ставот дека Југославија не се распадна поради НАТО. Имаше внатрешни причини за нејзино распаѓање, а НАТО влезе подоцна, врз основа на мандатот на ОН, да ги запре злосторствата во БиХ“, изјави Столтенберг

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг “го провали” Путин: Ќе ја користи…

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа…

НАТО го зголемува присуството од Балтикот до…

На заедничката прес-конференција по средбата со претседателот…

Столтенберг: Оружјето кое Германија го испраќа во…

Западната воена и финансиска поддршка за Киев…

НАТО членките го потрошија своето оружје во…

Две третини од земјите на НАТО го…

Столтенберг: Светот ќе плаќа висока цена ако…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…