Објавено на:

Столтенберг за нападот врз Фицо: Напад врз отворените општества и демократии

t

Генералниот секретар на НАТО – Јенс Столтенберг во разговор со словачкиот вицепремиер Роберт Калинак изјави дека нападот врз премиерот Роберт Фицо е напад врз демократиите и отворените општества.

Столтенберг на платформата „Х“ напиша дека во разговорот со Калинак изразил солидарност со премиерот Фицо и народот на Словачка.

– Мораме да застанеме заедно и да ги браниме нашите вредности – напиша Столтенберг.

Словачкиот претседател Петер Пелегрини рече дека Фицо и понатаму е во сериозна, но стабилна состојба и дека може малку да зборува.

– Може да зборува, но само неколку реченици и прилично е уморен со оглед на тоа дека е на лекови – изјави Пелегрини кој го посети Фицо во болница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Политико: Марк Руте ќе го замени Столтенберг…

Холандскиот премиер Марк Руте ќе биде следниот…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

(Видео) Арсовски до ВМРО-ДПМНЕ: Ако сте против…

Ако сте против Преспанскиот договор имате 80…

Постојаната претставничка на САД во НАТО ѝ…

Самитот на НАТО во јули во Вашингтон,…