Објавено на:

Столтенберг: НАТО ќе продолжи да се зајакнува на источното крило

t

Столтенберг: НАТО ќе продолжи да се зајакнува на источното крило!

Северноатлантската алијанса развива планови за распоредување постојани сили со полно работно време на источното крило во близина на Русија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Според него, НАТО е „среде многу фундаментална трансформација“.

„Сега побаравме од нашите воени лидери да ги претстават опциите за она што го нарекуваме ресетирање на НАТО и долгорочно прилагодување. „Мислам дека лидерите на Алијансата ќе донесат одлуки за ова прашање кога ќе се сретнат во Мадрид на самитот во јуни“, рече Столтенберг.

Тој напомена дека на источното крило на НАТО веќе има 40.000 војници на Алијансата, а пред почетокот на руската специјална операција имало десет пати помалку.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг: Русија сакаше помалку НАТО во Европа,…

Со очекуваниот близок пристап на Финска во…

Српски композитор: Го повикувам НАТО да се…

САД треба да престанат со индиректната агресија…

ХАОС на небото: Воени авиони на НАТО…

Борбени авиони на НАТО по вторпат оваа…

(Видео) Илјадници Французи на протест во Париз:…

На покана на партијата Патриот во Париз…

Како руската специјална воена операција во Украина…

Руската инвазија на Украина првично се чинеше…