Објавено на:

“Таа е наш херој” – Една година од смртта на Дарја Дугина: Улица во Доњецк ќе го носи нејзиното име

t

Прорускиот лидер на Доњецк, Денис Пушилин, денеска на денот кога се одбележува една година од смртта на руската новинарка Дарја Дугина истакна дека во Доњецк една улица ќе го носи токму нејзиното име.

-Пред една година почина Даша Дугина …

Криминалниот режим во Киев го заврши својот живот со терористички напад – толку голем беше стравот на активната бестрашна Русинка, од вистината што Дарија им ја пренесуваше на луѓето.

Таа беше вистински патриот на Русија – таа активно и отворено го поддржуваше одржувањето на специјалната воена операција, јавно ја изрази својата гледна точка. Таа длабоко ги разбра корените на воениот конфликт, тврдеше дека Русија не војува со Украина, туку со целиот Запад, со глобализмот.

За нас тоа е наше. Повеќе од еднаш, Даша беше во Републиката (во Доњецк), а тука беше фатена на фотографијата во близина на училиштето во Доњецк уништено од украинските гранати.

Во спомен на Дарија Дугина, решивме улицата да ја именуваме по неа.

Сега во Доњецк, улицата Дарја Дугина поминува покрај паркот именуван по првиот поглавар на Доњецката Народна Република, Александар Захарченко.

Се разбира, ова овековечување на меморијата не е случајно. Таа е и наш херој. Ние ќе ја паметиме, нашите потомци ќе ја паметат – таа тоа го заслужува. – напиша Пушилин на Телеграм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ не ги признава руските избори во…

Европската Унија остро го осудува одржувањето на…

Зеленски вели дека е на линијата на…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вечерва во својата…

“Таа е наш херој” – Една година…

Прорускиот лидер на Доњецк, Денис Пушилин, денеска…

Лукашенко нуди помош за обнова на Доњецк…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во вторникот…

Доњецк: Соледар е потполно ослободен и под…

Штабот на територијалната одбрана на Доњецката Народна…