Објавено на:

Тажно: Две бебиња починаа од студ во камп во Сирија

t

Две бебиња, од кои едното седум дена, починаа во текот на ноќта, во камповите за раселени лица во сириската провинција Идлиб, поради леденото време.

Леденото студено време во изминатите две недели го зафати северозападниот дел на Сирија, каде што живеат повеќе од 4 милиони раселени Сиријци.

Околу 1,7 милиони од овие внатрешно раселени лица живеат во населби со шатори откако избегаа од силите на претседателот Башар ал-Асад.

Најмалку уште три деца починаа од студ во последните две недели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени пет лица…

Денес рано наутро полицијата спречи нелегална трговија…

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени…

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени…

Итна седница на Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН в понеделник…

Возило со 11 мигранти од Сирија излетало…

На 12.01.2024 околу 20 часот во близина…

Најмалку 30 предвремено родени бебиња евакуирани од…

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска…