Таткото на Јане Ченто: Му се случи истото што и на дедо му – Тој е тврдокорен Македонец, се бореше за идеали и не прифати да сведочи лажно!

t

Му се случи истото што му се случи и на неговиот дедо, вели таткото на Јане Ченто еден од неправедно осудените во случајот за 27-ми април, Коле Спиркоски во денешното отворено студио на телевизија Алфа по повод пет години од настаните за 27ми април во македонското собрание.

-Уште тогаш организираше да се сплоти македонскиот народ да живееме сите заедно, да одиме напред ако држава. Тој се бореше за тоа, а не се бореше за некој други идеали. Па се знаат идеалите на македонецот какви се, неговите гени се такви, растен е, живеел со тоа нешто, за доброто на сите граѓани на Македонија, рече тој.

Спиркоски потенцираше дека Јане Ченто се соочувал со притисоци од страна на власта додека бил во притвор во затворот во Шутка, нагласувајќи дека Јане е тврдокорен Македонец и не прави никакви спогодби кога станува збор за Македонија.

-Кога беше во притвор во Шутка во ќелијата каде што бил од власта лица појдени кај него, Јане ти ќе зборуваш како ние што ќе ти кажеме и ќе бидеш ослободен од обвинение. Кога слушнал Јане тој е тврдокорен и не сака такви работи, со цело срце им рекол излегувајте надвор од ќелијата не сакам да ве гледам повеќе тука, јас не сакам никој да земам на душа да кажам дека нешто направил, а јас да кажам дека сторил. Не прифатил ништо и горд сум на него, вели таткото на Јане Ченто. Ова судство сега никогаш не било вакво порано. И нема да биде бидејќи ова е дното, порача Спиркоски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Арсовска: Целосно завршена изградбата на улицата…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на…

Дневен хороскоп за понеделник (25.04.2022)

Овен Работа: Овој период ќе го означи…

Зaгина едно лице: Детали за сообраќајната нeсреќа…

Тешка сообраќајна несреќа пред малку се случи…

Пред малку тешка сообраќајка во Ченто

Тешка сообраќајна несреќа пред малку се случи…