Објавено на:

Тајмс оф Израел: 6 загинати во наводниот израелски напад во близина на иранската амбасада во Дамаск

t

Сириските медиуми јавуваат за наводни израелски воздушни напади во општина Мезех во областа Дамаск, пренесува Тајмс оф Израел.

Според провладиното радио Шам ФМ, цел била зграда во непосредна близина на иранската амбасада.

Државниот радиодифузер САНА вели дека системи за противвоздушна одбрана се вклучени по израелскиот напад.

Иранската новинска агенција Тасним вели дека извори навеле дека најмалку шест лица биле убиени во наводниот израелски напад врз зграда во непосредна близина на иранската амбасада во Дамаск.

Се вели дека бројот се уште не е официјално потврден.

Според други ирански медиуми, целната зграда била иранскиот конзулат и резиденцијата на амбасадорот.

Новите слики објавени од сириските медиуми ги покажуваат последиците од наводниот израелски воздушен напад во Дамаск пред кратко време.

Цел на нападот беше зграда во непосредна близина на иранската амбасада во Сирија, во општина Мезех во областа Дамаск.

Ројтерс ја цитира иранската информативна веб-страница SSN која вели дека цел на Израел бил конзулатот и резиденцијата на амбасадорот на Иран.

Извор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Судири меѓу израелската полиција и ултраортодоксните Евреи

Израелската полиција соопшти дека се случиле насилни…

Две пиротехнички гранати биле фрлени врз израелската…

Рано утринава две пиротехнички гранати биле фрлени…

Израелски министер: Мора да продолжиме со борбата…

И покрај денешната наредба на Меѓународниот суд…

Трамп: За жал, многу од заложниците што…

Поранешниот американски претседател и кандидат на Републиканската…

Меѓународниот суд на правдата му нареди на…

Меѓународниот суд на правдата му нареди на…