Објавено на:

Тежок удар за Исламската држава: Американците го убија нивниот водач – Следува ли реакција?

t

Исламската држава во четвртокот ја потврди смртта на својот лидер Абу Ибрахим ал Хашими ал Кураши и го прогласи Абу ал Хасан ал Хашими ал Кураши за нов лидер.

Американските специјални сили го убиле водачот на џихадистичка група во напад во северозападна Сирија, изјави претседателот Џо Бајден во февруари.


Смртта на Кураши (45) беше уште еден тежок удар за Исламската држава две години откако насилната сунитска муслиманска група го загуби долгогодишниот водач Абу Бакр ал-Багдади во сличен напад во 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Њујорк: Вооружен маж уби најмалку…

Бројот на загинати се искачи на 10,…

Велешанец му се заканувал на месар дека…

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против…

Хорор: Проститутка ги дрогирала и убивала нејзините…

Анџелина Барини (43) плачеше на суд кога…

Хорор во Москва: Поранешен функционер на Кремљ…

Поранешен функционер на Кремљ и потпретседател на…

Закана по живот за министерот за внатрешни…

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против…