Објавено на:

Тежок удар за Исламската држава: Американците го убија нивниот водач – Следува ли реакција?

t

Исламската држава во четвртокот ја потврди смртта на својот лидер Абу Ибрахим ал Хашими ал Кураши и го прогласи Абу ал Хасан ал Хашими ал Кураши за нов лидер.

Американските специјални сили го убиле водачот на џихадистичка група во напад во северозападна Сирија, изјави претседателот Џо Бајден во февруари.

Смртта на Кураши (45) беше уште еден тежок удар за Исламската држава две години откако насилната сунитска муслиманска група го загуби долгогодишниот водач Абу Бакр ал-Багдади во сличен напад во 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи Албанецот осомничен за убиството на…

Артан Хајризи негираше дека е вмешан во…

Тачи: Мојот сон е сите Албанци да…

Претседателот на ДПА и дел од коалицијата…

Погребан матичниот лекар Ацо Трпковски, нема осомничени…

67 годишниот Ацо Трпковски – матичен лекар…

УБИЕНОТО ДЕТЕ ВО ПРИЛЕП ИМА САМО 14…

Момче на 14 годишна возраст синоќа околу…

7.275 погодени од земјотрсите во Турција добија…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им ги…