Објавено на:

Трагедија: Најмалку 61 мигрант се удавија во бродолом кај Либија

t

Најмалку 61 мигрант, меѓу кои и жени и деца, се удавија во бродолом крај Либија, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

ИОМ на платформата Х соопшти дека, според изјави на преживеаните, на бродот имало  86 лица и дека тој тргнал од либискиот град Звар, пренесуваат британските медиуми.

Во последниве години, Либија е централната транзитна точка на мигрантите од нивниот пат од Африка и Блискиот Исток за Европа, во обидот преку Медитеранот во чамци и бродови да стигнат до италијанскиот брег.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени пет лица…

Денес рано наутро полицијата спречи нелегална трговија…

Автомобил полн со мигранти од Кина удрил…

Полицијата во недела привела триесет и петгодишен…

Скопјанец фатен како криумчари мигранти

На 26.02.2024 во 21.15 часот на улица…

(Видео) ХАОС НА УЛИЦИТЕ ВО ХАГ: Мигранти…

Насилни немири избувнаа на улиците на Хаг…

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени…

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени…