Објавено на:

Тревога во Париз: Француската армија без оружје и муниција – во случај на војна како во Украина има муниција за само три дена!

t

Општ аларм во Париз. По долги и тивки рутини, толку многу штедење и постојани буџетски кратења, војната во Украина грубо ги наруши лажните извесности и мрзливите навики на политичарите, генералите и адмиралите. Одеднаш, француските вооружени сили (теоретски најголемиот воен комплекс во Европа и железното копје на хипотетичката континентална армада) се открија себеси неподготвени да се справат со конфликт со висок интензитет каков што е моментално во тек на Исток. На Галите им недостигаат авиони, бродови, тенкови, пушки и пред се муниција.

Ова е недвосмислениот и несоборлив факт што произлегува од извештајот на специјалната парламентарна комисија формирана од Емануел Макрон по руската инвазија. Од документот – изготвен од пратеници и сенатори од сите хоризонти и повеќе од педесет офицери со високи чинови и експерти за воени прашања и геополитика – проблемот е јасен: арсеналите се пустош празни и да се обноват потребни се повеќе или помалку најмалку 6-7 милијарди евра. А временски само за ракетниот арсенал најмалку се потребни 3 години.

Сенаторот Кристијан Камбон, претседател на Комитетот, не се сомнева анализирајќи го првиот ден од борбите во Украина, политичарот истакна дека Русите за само 24 часа потрошиле толку муниција колку што француската армија користела цела година; затоа, во случај на „вистинска“ конфронтација, трансалпската армија ќе се најде без муниција „за три до четири дена. Ние веќе не сме во состојба да одржиме долготраен конфликт“.

Вознемирувачки јаз, чии одговорности, според Камбон, мора да бидат поделени меѓу „различните влади, десничарски и левичарски, кои меѓусебно се наследуваа во Франција од 1990 година. Сите тие прашаа „зошто да складираме муниција кога нема војна? Резултатите се пред нашите очи“. Недостатокот на материјали хоризонтално ги допира сите оддели за одбрана: „тенковите имаат помалку од половина од стандардната муниција на залиха, исто така и за бродовите. Во 2019 година, адмирал Кристоф Празук, началникот на Генералштабот на „Ројал“, мораше да нареди драстично намалување на поморски вежби. Секоја наша фрегата истрела само по еден проектил на секои две години. Еден проектил, не два, не три, само една. Во суштина петарда“.

Подеднакво загрижувачко е нивото на обука на агенциите за спроведување на законот. Поради недостигот на муниција, жандармите и полицајците мораа да го минимизираат присуството на полигоните. И покрај заканата од домашен тероризам и растечката нестабилност на предградијата (сè повеќе мултирасни острови контролирани од исламски екстремисти и/или обична деликвенција) повеќе од половина од операторите не успеале да ја постигнат временската рамка утврдена со регулативите, т.е. три тестови годишно. Нема повеќе пукање поради недостиг на муниција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меѓу странците во Велика Британија најчесто се…

Едно од седум деца родени во Велика…

Приведени две лица за изнуда на 20.000…

СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка…

Светски мафијаши добија пасош, а ни судот…

Три години трае борбата на Хенри де…

Американскиот амбасадор со јасна порака: Сакаме Србија…

Американскиот амбасадор во Белград Кристофер Хил изјави…

ЦУК: Нема активни пожари, 12 изгаснати во…

Нема активни пожари во земјава, а 12…