Турција го одложи гласањето во Парламентот за членство на Шведска во НАТО

t

Комитетот за надворешни работи на турскиот парламент го одложи денеска гласањето за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, со што дополнително се одложи одлуката за проширување на западната воена алијанса, по 18 месеци чекање, пренесува Ројтерс.

Претседателот Фуат Октај рече дека комисијата, која е контролирана од владејачката партија на претседателот Тајип Ердоган, ќе ги продолжи разговорите и дека законот за поддршка на кандидатурата на Шведска може да биде на дневен ред следната недела, но не одреди датум.

„За сите наши пратеници да го одобрат членството на Шведска во НАТО, мора да бидат целосно убедени. За сето ова ќе разговараме на следниот состанок на комисијата за ова прашање“, рече Октај по неколкучасовна дебата.

Комисијата може да донесува одлуки со просто мнозинство. Тој може да го повика шведскиот амбасадор да ги извести пратениците доколку е потребно и ако тоа го дозволува деловникот на парламентот, додаде Октај.

Шведска и Финска поднеле барање за приклучување кон Северноатлантскиот договор минатиот мај, по руската инвазија на Украина.

Во тоа време, Ердоган изрази приговори за двете барања, бидејќи смета дека нордиските земји ги штитат луѓето кои Турција ги смета за терористи.

Во април Турција ја поддржа кандидатурата на Финска, но остана на резерва кон Шведска.

Иако Унгарија исто така не ја ратификуваше кандидатурата на Шведска, Турција се смета за главна пречка за влезот на Шведска во НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да земјотреси утринава ја стресоа Анталија

Два земјотреси со јачина од 3,9 го…

Земјотрес од 4,5 степени според Рихтер ја…

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според…

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…

Бугарски автобус се преврте во Турција: 11…

Во Турција се преврте бугарски автобус. Повредени…

Лавров: Русија не сака да ги напаѓа…

„Русија не сака да ги напаѓа земјите…