Турција транспортира исламски мигранти со авион до Белград: Ќе го продолжат патот кон Западна Европа

t

Германски „Билд“ пишува дека турските власти ги принудуваат муслиманските мигранти, кои живеат во сиромаштија во Турција, да бидат транспортирани во Европа со редовни летови.

Според пишувањето на германскиот весник, српската државна авиокомпанија „Ер Србија“, ги продава билетите за Белград по цена од 122 евра, а Србите потоа им дозволуваат на бегалците да го продолжат патот, набиени во комбиња.

Како што вели претставник на германската полиција, миграциската рута минува низ неколку земји: главно преку Унгарија, Словачка, а потоа преку Полска, Чешка или Австрија до Германија.

Платите на шверцерите многу варираат, а тарифата се движи од 1.000 до 10.000 евра по лице. Сè зависи од растојанието до дестинацијата, рутата, ризикот од откривање, видот на шверцот и други видови поддршка или гаранции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите…

Европскиот парламент изгласа визна либерализација за имателите…

Да земјотреси утринава ја стресоа Анталија

Два земјотреси со јачина од 3,9 го…

Предлог за враќање на воениот рок во…

Оценка и предлог за враќање на обврската…

Вучиќ: Ќе му покажеме на светот како…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…

Советот за безбедност на ОН денеска расправа…

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите…