Турција ќе евакуиpа уште 100 луѓе од Газа

t

Турција очекува во среда да евакуира уште околу 100 лица кои пристигнаа во Египет од Појасот Газа, вклучувајќи турски државјани, граѓани на самопрогласената Турска Република Северен Кипар (ТРСК) и нивни роднини. За ова на новинарите им изјави секретарот за печат на турското Министерство за надворешни работи Онџу Кецели.

„Денес група од 100 луѓе пристигнаа од Газа во Египет. Тие вклучуваат државјани на Турција, Турската Република Северен Кипар (признаена само од Анкара) и членови на нивните семејства. авиони од Каиро до Истанбул“, рече тој.

Како што соопшти прес-службата на републичкото Министерство за надворешни работи, дипломатите претходно добиле барања за евакуација од државјани на Турција и ТРСК кои се наоѓале во Појасот Газа.

Покрај отстранувањето на своите граѓани, Анкара се занимава и со евакуација на Палестинците кои имаат потреба од лекување од Газа. Според шефот на турското Министерство за здравство, Фахретин Коџа, од секторот биле отстранети 150 лица, од кои 88 лица на кои им била потребна медицинска помош и 62 лица кои биле придружници. Тоа се главно болни од рак. Освен тоа, според него, Турција, Египет и Израел формираат список од 50 лица, ранети и деца, кои наскоро ќе бидат испорачани во Турција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Австралија ќе назначи специјален советник за истрага…

Австралиските власти ќе назначат специјален советник кој…

(Видео) Повторно евакуиран Ист Гејт Мол

Трговскиот центар „Ист гејт“ повторно евакуиран, овојпат…

Турција уапси 48 осомничени поврзани со ИСИС…

Турција уапси 48 осомничени поврзани со Исламската…

Од почетокот на војната во Газа, загинаа…

Министерството за здравство, кое е под контрола…

Меѓународниот суд на правдата му нареди на…

Највисокиот суд на Обединетите Нации вчера му…