Објавено на:

Тeшко ќе му падне: Курц ја напушта политиката – еве за колкава плата ќе работи во САД

t

Себастијан Курц, доскорешен канцелар на Австрија кој есенва неславно замина со оставка од функцијата, ќе работи за 500.000 долари плата во компанија во Силиконската долина во САД, јавија австриските медиуми. Името на фирмата не е објавено, а на споменатата локација во Калифорнија седишта имаат главно информатички компании.

Курц како австриски канцелар и министер за надворешни работи кој доаѓаше од конзервативна и демохристијанската партија во Австрија оствари повеќе посети на Македонија. Тој беше голем поддржувач за отпочнувањето на преговорите на Македонија за членство во ЕУ.

Сепак, истрагите за корупција ја уништија неговата кратка политичка кариера.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Авион падна на автопат во Америка…

Авион со еден мотор се урна на…

Анкета: 70% од американските Евреи се чувствуваат…

Пред историскиот марш за Израел во Вашингтон,…

Америка е загрижена за порастот на антисемитизмот…

Американската претставничка за антисемитизам Дебора Липштад алармира…

САД не поддржува ниту “голема Албанија” ниту…

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово,…

Траги-комедија: “Бугарин” учествувал во откривањето на Америка,…

Зголемените бугарски апетити кон Македонија и Македонците…