Објавено на:

Уапсен 30-годишен маж кој пукал во нога на девојка, драма во Башчаршија во Сараево

t

Дваесет и тригодишна девојка е ранета денеска во престрелка во центарот на Сараево, а мажот кој отворил оган е уапсен, соопшти полицијата.

Портпаролката на МВР на кантонот Сараево, Мерсиха Новалиќ изјави дека пукањето во Башчаршија се случило во 16 часот и 30 минути.

„Пукањето се случило на раскрсницата на улиците Телали и Сафвет-бег Башагиќ во сараевската општина Стари Град. Во таа прилика е рането женско лице (2001 г.), кое се здобило со повреди на десната потколеница и е пренесено на Клинички Центарот на Универзитетот во Сараево, каде и е укажана лекарска помош“, изјави Мерсиха Новалиќ.

Таа рече дека веднаш по пукањето полицијата уапсила маж на возраст од 30 години. За пукањето е известен обвинителот на Кантоналното обвинителство на КС, а истрагата за престрелката е во тек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПУКАЊЕ ВО САРАЕВО! Има ранети, врие од…

Вечерва во близина на хотел Европа во…

Пукање во мигрантски камп кај Сараево

Во мигрантскиот камп Блажуј кај Сараево синоќа…

СДСМ: Ново пукање во Чаир, ДПМНЕ е…

ДПМНЕ е опасност по безбедноста на граѓаните,…

Уапсен 30-годишен маж кој пукал во нога…

Дваесет и тригодишна девојка е ранета денеска…

Убоди со нож и пукање – Обид…

Поднесена е кривична пријава од страна на…