Објавено на:

УЖАС: 12-годишно момче застрела 2-годишно дете во глава во Бугарија!

t

Со куршум од воздушна пушка во Враца, Бугаријае застрелано 2-годишно дете во главата. Инцидентот се случил додека деца си играле во населбата Кулата во градот.

12-годишно момче случајно ја земало воздушната пушка и испукало еден истрел. Тој е брат на мајката на повреденото дете. Од бугарското МВР за НОВА го потврдија случајот.

Повреденото дете со воен хеликоптер е пренесено во болница во Софија, изјави за НОВА генерал-мајор Димитар Петров, командант на воздухопловните сили. Од Министерството за здравство за НОВА информираат дека детето е сместено во „Пирогов“ и лекарите се борат за неговиот живот. Од најголемата болница во Бугарија велат дека мултидисциплинарен тим прави ажурирана проценка на состојбата на детето и ги прави сите потребни напори во борбата за неговиот живот и здравје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

За влакно избегната катастрофа: Два воза се…

Два воза директно се судриле во Софија…

Германскиот град Кобург ги испрати посмртните останки…

Бугарскиот цар Фердинанд I по 76 години…

Приведен домар во бугарско училиште оти ги…

Бугарските медиуми информираат дека „за антибугарски скандирања…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…