Украина ги повикува своите граѓани на смиреност

t

Украинската влада денеска ги повика граѓаните да останат смирени и обединети, велејќи дека вооружените сили се подготвени да го одбијат секој напад врз земјата во време на растечка загриженост дека Русија се подготвува за инвазија врз својот сосед.

Апелот дојде еден ден откако САД и други земји, меѓу кои Велика Британија, Австралија и Јапонија, ги повикаа своите граѓани веднаш да ја напуштат Украина поради растечката опасност од голема офанзива од руските сили.

„Сега е клучно да останеме смирени и обединети во земјата и да избегнуваме активности кои ќе нарушуваат стабилноста и шират паника“, се наведува во соопштението на украинското Министерство за надворешни работи.

Тие наведуваат дека вооружените сили постојано го следат развојот и се подготвени да го одбијат секое нарушување на територијалниот интегритет и суверенитетот на Украина.

Русија распореди над 100 илјади војници и воена опрема во близина на границата со Украина, а САД вчера предупредија дека Русија може да нападне во секој момент.

Москва ги негира западните обвинувања дека можеби планира инвазија, велејќи дека има право да ги распоредува своите војници каде било на руска територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците бараат Зеленски да забрани војската да…

На веб-страницата на украинскиот претседател Володимир Зеленски…

(Видео) Османи нема информации кои лица ќе…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели…

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…

САД изразија загриженост за ситуацијата со масовните…

Белата куќа, преку својот портпарол, Џон Кирби,…

Лавров во април ќе го посети Њујорк?

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров би…