Објавено на:

Украина оставена сама на себе: Романија не планира да влегува во вojна со Русија

t

Романскиот министер за одбрана Василе Динчу рече дека државата нема да влезе во никаква војна во моментов, но нагласи дека мора да биде подготвена за последиците од потенцијален конфликт на границата со Украина.

„Романија нема да се вклучи во никаква војна во овој момент, но мора да биде подготвена за последиците од потенцијалниот конфликт на украинската граница“, изјави Динчу за телевизијата Диги 24.

Тој рече дека романските власти не очекуваат да избие во овој момент војна во Украина.

„Не можеме со сигурност да кажеме дали ќе има војна во Украина, бидејќи тоа би било многу скапо за Русија. Во гласот на генералниот секретар Столтенберг, НАТО рече дека воена интервенција не доаѓа предвид, бидејќи Украина не е членка на Алијансата, па затоа воен одговор не е опција. Од оваа гледна точка, Романија и НАТО нема да се вклучат во активни воени непријателства. Секако, можеме да бидеме сведоци на економска војна и други видови борби, економски санкции доколку дојде до конфликт, но во овој момент не очекува, така да се каже, жешка војна“, изјави романскиот министер за одбрана.

На прашањето дали Романија очекува бран украински бегалци во наредниот период, Динчу рече дека властите се подготвуваат за тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Најнова вест: Фрли неколку бомби за…

Активирани неколку бомби за време на седницата…

ПРВА ИЗЈАВА НА БОКИ 13: Со оваа…

Првообвинетиот во случајот „Меѓународен сојуз“, Бојан Јовановски…

Орбан: Унгарија се уште може да го…

Унгарскиот премиер изјави дека Унгарија не ставила…

Австриски експерт бара да сме го тргнеле…

„Ја повикувам Македонија љубезно да го отстрани…

(Видео) ,,Море сокол пие” oд 1000 Комитски…

Навивачите на Вардар, популарните Комити ја спуштија…