Украина се мобилизира: Зеленски нареди регрутација на резервистите

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нареди регрутација на резервниот состав на армијата и предупреди дека земјата се соочува со битка за своето постоење. Тој засега ја отфрли можноста за општа мобилизација. На повикот треба да се одзват сите резервисти од 18 до 60 години.

Зеленски почна да ја подготвува нацијата за војна откако Русија ја прогласи независноста на самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск, а рускиот парламент му дозволи на Путин да користи воена сила надвор од Русија. Западот смета дека ова е најава на целосна инвазија.

Зеленски со недели ја смируваше тензијата, велејќи дека нема докази дека Русија може да ја нападне Украина во секој момент. Тој конечно ја смени реториката откако Белата куќа вчера кажа дека руската инвазија е веќе почната.

„Украина е мирна земја, но нејзиниот народ нема да седи мирен додека е соочен со агресија. Ако останеме тивки денеска, утре ќе исчезнеме. Ни претстои напорна работа, но подготвени сме за тоа. Ние сме на наша земја и не се плашиме од ништо и никого, никому ништо не должиме“, кажа Зеленски.

Како услови за решавање на кризата, Путин вчера ја повика Украина да се откаже од аспирациите за членство во НАТО, да го признае рускиот суверенитет врз Крим и делумно да се демилитаризира, при што ја обвини дека развива нуклеарно оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…