Украинската прва дама: Војната не го промени мојот сопруг, никој никогаш нема да го промени

t

Руските сили сакаат да „извршат геноцид“ и да ги „уништат Украинците“. Ова го изјави првата дама на Украина Олена Зеленска во интервју за полскиот весник Rzeczpospolita. Според Зеленска, активностите на Кремљ во Украина директно доведоа до заклучок дека Русија се обидува да ја „уништи“ земјата.

„Да, убедена сум дека Русите сакаат да не’ уништат. Сакаат да извршат геноцид. И не е важно што велат, бидејќи нивните зборови не се совпаѓаат со нивните дела“, додаде Зеленска.


Првата дама смета дека војната во Украина не го променила нејзиниот сопруг, претседателот Володимир Зеленски и дека тој отсекогаш бил „човек на кој можете да сметате“.

„Војната не го промени. Тој остана човек кој никогаш нема да го промени. Едноставно, сега целиот свет го виде она што можеби не им беше јасно на сите претходно“, рече Олена Зеленска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…