Објавено на:

Украинска пратеничка: Со купување на руска нафта финансирате силувања и убиства

t

Годинашниот Светски економски форум (СЕФ) ќе се одржи од утре до четврток во Давос, а првиот говор на СЕФ годинава му е препуштен на украинскиот претседател Володимир Зеленски, иако тој ќе се реализира онлајн.

Војната во Украина, пандемијата на коронавирусот и климатските промени се доминантните теми на годинашниот СЕФ. Покрај Зеленски, како гости на форумот се очекува да се обратат и градоначалникот на Киев Виталиј Кличко и неговиот брат Владимир.


Украинската пратеничка и членка на украинската делегација на СЕФ, Ивана Климпуш за „Sky News“ изјави дека потпирањето на Европа на руската нафта и гас ги финансира силувањата и убиствата на украинските деца.

Таа додаде дека Западот мора да го прекине својот вообичаен бизнис со Русија и повика на снабдување на Украина со што е можно повеќе оружје и целосно ембарго на руската енергија.

Исто така, на форумот светските лидери, бизнисмени, политичари и аналитичари ќе разговараат и за последиците од војната врз синџирите за снабдување, снабдувањето со енергија и безбедноста на храната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…