Објавено на:

Украинските деца бегалци го замолиле Бајден да се моли за нивните татковци

t

Американскиот претседател Џо Бајден одговараше на новинарски прашања на стадионот Народови во Варшава, каде што се сретна со украинските бегалци.

Бајден се присетил дека бил на неколку такви места во својот живот, додавајќи дека „секогаш е изненаден од длабочината и силата на човечкиот дух“.

– Тоа е неверојатно. Видете ги овие деца. Тие само сакаат да ве гушнат и да кажат „фала“. Тоа ве прави толку горд, истакна тој.

– Секое од тие мали деца рече нешто во смисла „молете се за мојот татко кој се бори“. Се сеќавам како е кога имаш некој близок во воена зона. Се будите секое утро и се прашувате како се. И се молите да не го добиете оној телефонски повик, рече Бајден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

521 развод за три месеци, во Македонија…

Според податоците на Државниот завод за статистика,…

Терористите во Шведска регрутираат деца: 15-годишно момче…

„Спирала на насилство“: Терористите во Шведска регрутираат…

(Видео) Трагедија: Автобус со деца од Србија…

Во Бугарија се превртел автобус со деца…

Истополовите партнери во Словенија ќе може да…

Уставниот суд на Словенија денеска ги оцени…

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…