Објавено на:

Украински министер: Зеленски е подготвен утре да се состане со Путин

t

Украинскиот шеф на дипломатија, Дмитри Кулеба изјави дека претседателот на Украина, Володимир Зеленски е подготвен за состанок со рускиот колега Владимир Путин.

– Ако рускиот лидер покаже подготвеност, може да се состанат буквално уште утре, задутре. Зеленски е подготвен за тој состанок. Неговиот став е јасен, формиран околу овие прашања и Украина е подготвена на овие преговори, изјави Кулеба за Украинска Правда.

Тој додаде дека многу земји се нудат, односно се натпреваруваат да бидат домаќин на овој состанок.

– Можам да кажам дека конкуренцијата за „правото на средба“ меѓу Зеленски и Путин е поголема од онаа за домаќин на Олимписките игри, рече Кулеба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…