Објавено на:

Украиските форензичари започнаа со ексхумација на телата во Буча – Засега идентификувани две жени

t

Форензичари денеска почнаа ексхумација на тела од масовна гробница во украинскиот град Буча, завиткувајќи ги во црна пластика и изложувајќи ги телата на цивилите, за кои официјални лица тврдат дека загинале за време на руската инвазија.

Руслан Кравченко од обвинителството во Буча изјави дека се ексхумирани 20 тела, од кои 18 биле со прострелни рани и рани од шрапнел. Тој потврди дека се идентификувани две жени, а една од нив работела во супермаркет во центарот на градот.

– Постојат сведоци кои можат да потврдат дека овие луѓе биле убиени од руските сили. Без никаква причина, тие само се движеле по улицата или биле евакуирани. Некои од нив само зборувале на украински јазик, додаде обвинителот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Џонсон повторно во Украина: Ја посети…

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон пристигна во…

Огромна благодарност од Буча до Кавадарци и…

Од украинската општина Буча се заблагодарија на…

Кавадарци се збратими со Буча! Јанчев подготвува…

Кавадарци се збратими со Буча, еден од…

Мизинцев обвини: Украина изврши уште една крвава…

Украинската армија изврши нова крвава провокација во…

Украинската главна обвинителка: Идентификувани се 10 Руси…

После повлекувањето на руските сили од Буча…