Објавено на:

Унгарија продолжува да го блокира европското ембарго на руската нафта

t

Унгарија продолжува да го блокира предлогот на Европската унија да го забрани увозот на руска нафта, блокирајќи го новиот пакет санкции на ЕУ насочени кон рускиот претседател Владимир Путин, изјавија извори запознаени со ова прашање, пренесе „Блумберг“.

Денешната средба на 27-те евроамбасадори заврши без договор, а се очекува разговорите да продолжат и во наредните денови, изјавија извори кои инсистираа на анонимност, бидејќи разговорите се воделе зад затворени врати.

Иако ЕУ предложи Унгарија да увезува руска нафта до 2024 година, предлогот на Брисел не успеа да ја убеди Будимпешта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Киев да не се надева многу: Нема…

Брисел нема да вети дека ќе го…

Паѓа довербата во ЕУ: 43% од Србите…

Дали сте за влез на Србија во…

Ахмети ги повика Македонците да се обединат…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, придружуван од…

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…

Демерџиев му кажал на Спасовски: Говорот на…

Република Македонија, односно Оливер Спасовски ветил дека…