Објавено на:

Уништени огромни количини од вакцините на Фајзер, Синофарм и Астра Зенека во Дрисла

t

На депонијата Дрисла денеска се уништени 67 илјади дози вакцини Фајзер, Астра Зенека и помал дел Синофарм, со изминат рок на употреба, соопшти Министерството за здравство.

Според МЗ, уништувањето на вакцините се реализира во неколку фази, почнувајќи од денеска, а ќе продожи и во текот на следната недела кога ќе бидат уништени уште 200 илјади дози.


Целата постапка е реализирана во соработка со Институтот за трансфузиологија. Потенцираме дека сите вакцини кои се користат во моментот се сигурни и безбедни, a согласно законската процедура вакцините на кои им поминува рокот, најпрво се повлекуваат од употреба, а потоа почнува постапка за нивно уништување, во соработка со МАЛМЕД, соопштија здравствените власти.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Извршниот директор на Фајзер: Науката е блиску…

Алберт Бурла, претседател и извршен директор на…

Фајзер сака и децата од 5 до…

Фармацевтската компанија Фајзер денеска соопшти дека сака…

Директорот на Фајзер: Интензивно работиме вакцината против…

Извршниот директор на „Фајзер“, Алберто Бурла, во…

Шокантната вистина излезе на виделина: Дали свесно…

Нус-појавите на вакцината на Фајзер вклучуваат гастро…

Уништени огромни количини од вакцините на Фајзер,…

На депонијата Дрисла денеска се уништени 67…