Објавено на:

Усвоен четвртиот пакет санкции на ЕУ за Русија: Еве што е опфатено

t

Француското претседателство на Советот на ЕУ соопшти попладнево дека е усвоен четвртиот пакет санкции против Русија поради инвазијата на Украина.

Новите санкции се повторно насочени кон олигарси блиски до рускиот претседател, лица и ентитети инволвирани во нападот врз Украина и имаат за цел да ја погодат руската економија.

Санкциите се однесуваат на клучни економски и индустриски сектори како енергијата, луксузните производи, пристап до глобалниот пазар и финансиските институции. Целта на ЕУ е да го ослаби темелот кој му овозможува на Кремљ да ја финансира војната во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…

Полни раце работа за МВР: 171 казна…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

(Видео) РУСКАТА АРМИЈА И ТЕХНОЛОГИЈА ПОВТОРНО ПРИСТИГНУВА…

Првиот железнички состав натоварен со борбена и…