Објавено на:

Успеал да им се протне на стотици војници: Неидентификувано лице влегло во Северна Кореа од југ

t

Неидентификувано лице влегло во Северна Кореја од Јужна на Нова година, соопшти во неделата војската во Сеул, што е ретко пробивање на силно утврдената граница меѓу соседите.

Годините на репресија и сиромаштија во Северна Кореја доведоа повеќе од 30.000 луѓе да избегаат на југ во децениите по Корејската војна, но премините во другиот правец се исклучително ретки, пренесе АФП.

Лицето било откриено со опрема за надзор во демилитаризираната зона – која го дели Корејскиот полуостров – во 21:20 часот по локално време во саботата, соопшти во неделата началникот на здружениот штаб на Јужна Кореја.

Тоа предизвика операција за пребарување на војската, но безуспешно.

„Потврдено е дека лицето ја преминало воената демаркациона линија на север“, се додава.

Лицето сè уште не е идентификувано, изјави претставник на JCS за новинарите, додавајќи дека јужнокорејските власти испратиле порака до Северот во неделата во врска со инцидентот.

Не е откриена невообичаена активност на севернокорејската војска, рече тој.

Во 2020 година, севернокорејските војници го застрелаа и запалија телото на јужнокорејскиот официјален претставник за рибарство, Пјонгјанг, кој рече дека илегално ја преминал поморската граница.

Истата година, еден Севернокореец кој пребегнал на југ три години претходно, скришум се вратил преку силно утврдената граница.

Неговиот премин ги натера севернокорејските власти да го стават пограничниот град Каесонг под заклучување поради стравувањата дека може да има коронавирус.

Огромното мнозинство севернокорејци кои избегале прво одат во Кина пред да тргнат кон југ, обично преку друга земја.

Само неколку се осмелиле да го преминат ДМЗ, кој е преполн со нагазни мини и има силно воено присуство на двете страни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) На границата помеѓу САД и Канада…

На границата помеѓу САД (Државата Њу Јорк)…

Жители на Финска протестираат поради затворањето на…

Граѓаните на Лапеенранта во Финска рекоа дека…

Киев: Демонстрантите во ЕУ ја блокираа помошта…

Полските превозници ја запираат испораката на гориво…

Австрија го продолжува рокот за гранична контрола…

Австриското Министерство за внатрешни работи соопшти дека…

Во пограничен инцидент во Кашмир загина индиски…

Во вчерашната престрелка помеѓу индиските и пакистанските…