Утре референдум за промена на уставот на Србија

t

Граѓаните на Србија утре ќе гласаат на републички референдум за промена на Уставот во делот што се однесува на судството, а своето право ќе можат да го остварат на повеќе од 8.000 избирачки места кои се отвораат во 7 часот, а се затвораат во 20:00 часот.

Граѓаните ќе се изјаснат за референдумското прашање – „Дали сте за потврдување на Законот за измена на Уставот на Република Србија? со заокружување на одговорот „да“ или „не“.

Републичката изборна комисија утврди дека право на глас имаат 6.510.233 избирачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ го пречека Шолц во палатата „Србија„:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата…

Ќехаја: Македонија нема да го екстрадира Рамадани…

Амбасадорот на Косово во Македонија, Флоријан Ќехаја…

Детали за пукањето во Лозница: Пронајден косовски…

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави…

Литиумот и српските суровини го носат Шолц…

Германскиот канцелар Олаф Шолц и потпретседателот на…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…