ФИНКИ нема зграда, учиме пред Влада – студентите на протест

t

Студентите и професорите на ФИНКИ пред Владата во импровизирана училница го изразија револтот што и по повеќе од осум години ФИНКИ нема сопствен дом.

„Државата располага со простор во рамки на други државни институции кои што е неискористен, единствено треба да се направи напор да се изнајде истиот и да се преселат Бирото кое што треба да се пресели во канцелариски простор. Нивните потреби не се преголеми. Доколку Бирото има потреба од училница, ние ќе им отстапиме училници за спроведување на било какви обуки, меѓутоа реално не гледам некој голем проблем зошто навистина би било неизводливо дислокација на бирото“, изјави Боро Јакимовски, декан на ФИНКИ.

Министерството за образование и наука (МОН) на средба со ректорот на УКИМ ќе бара факултетите со слободни простории да им ги отстапат на нивните колеги од ФИНКИ за да држат настава, сè додека не се изгради новата зграда.

„Јас како министер имам побарано секогаш дополнителни средства за тие објекти да се изградат. Но, во двата претходни буџети не се обезбедија средства, но се обезбедени дополнителни средства ФИНКИ да има повеќе простории во Техничко технолошки факултет кои тие простории се прилагодени и со буџетот на ФИНКИ и со буџетот на МОН, но ние решение ќе најдеме“, изјави Јетон Шаќири, министер за образование и наука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милошоски: Во новата влада најверојатно ќе учествуваат…

По вчерашното прегласување, речиси е познат новиот…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…

ВМРО-ДПМНЕ очекува нова влада до средина на…

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски кој…

Kaсами за новата влада: Етничката припадност не…

Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска…

Албанската коалиција „Вреди“ денес на преговори во…

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на…