Објавено на:

Фон дер Лајен: Цените на гасот паднаа кога обединето се одвоивме од Русија

t

Зголемените цени на гасот во Европа, кои скокнаа откако Русија престана да испорачува енергенси, паднаа во моментот кога Европската унија и нејзините сојузници одлучија да преземат конкретни мерки за подобрување на ситуацијата, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Во моментот кога дејствувавме обединето, за да се дистанцираме од Русија, цените на бензинот паднаа“, рече Фон дер Лејен за време на посетата на норвешката гасна платформа во Северното Море, пренесе Ројтерс.

Лидерите на НАТО и на Европската комисија денеска пристигнаа на платформата „Трол А“ за да разговараат за набавката на енергија и инфраструктура, нагласувајќи ја важноста на Норвешка за снабдување со гас, по рускиот напад на Украина.

По падот на снабдувањето со руски гас, Норвешка стана најголем снабдувач на гас во Европа минатата година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…

Шефовите на дипломатиите на Британија и Франција:…

Министрите за надворешни работи на Велика Британија…

Лавров во посета на Кина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров…

Четири лица загинаа во поплавениот руски град…

Четири лица загинаа во поплавениот Орск, нивната…

Нови видеа по пукањето на браната во…

Објавена е нова снимка од Орск каде…