Објавено на:

(Фото+видео) Албанци со знамиња на УЧК и “голема Албанија” протестираа во Њујорк

t

Десетици Албанци од САД се собраа денеска во близина на зградата на Обединетите нации во Њујорк, каде што ќе се одржи седницата на Советот за безбедност на ОН за Косово, протестирајќи против „тероризмот и воинствените акции на Србија“.
Тие се незадоволни од учеството на српските претставници на седницата на Советот за безбедност на ОН.

Насобраните ги носеа знамињата на Албанија и Косово, како и на ОВК, како и знамињата на „Голема Албанија“, со контури кои ги вклучуваат не само Албанија и Косово, туку и териториите на Северна Македонија, Црна Гора и Грција.

Митингот започна со интонирање на химните на САД, Албанија и Косово.

Организаторите на оградата до паркот каде се одржува протестот развиорија знамиња на САД, Косово, Албанија, „Голема Албанија“ и ОВК. Но, тоа не ѝ се допаднало на американската полиција, која побарала да се тргнат знамињата.

Исто така, од тротоарот до паркот мораше да се отстрани и камион со „ледени“ паравани на кои наизменично се менуваа пораките против Србија, а полицијата ги отстрани и сите флаери што насобраните ги залепиле на дрвјата.

На средбата на англиски и на албански беа прочитани обвинувањата против Србија и барањето САД да дејствуваат против Белград.

Најавувајќи го собирот, организаторите ги повикаа САД и меѓународната заедница „да ги искористат сите неопходни средства за да ја принудат Србија да запре и да се воздржи од акции и политики кои ја поткопуваат стабилноста на Косово и на Балканот“.

Протестот го организираше членот на градскиот совет на Њујорк, Марк Џонај, со поддршка на повеќе здруженија на Албанците во САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Дали Мицкоски го носел синот на…

Мицкоски мора итно да ја информира јавноста…

Петровска: Асистентот на татко му, сега како…

„Асистентот на татко му, а сега премиер…

Србија и Египет потпишаа Договор за слободна…

Во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ…

Бајден не се откажува: Останувам кандидат и…

Американскиот претседател Џо Бајден на митингот во…

Врховниот суд на Албанија ја потврди затворската…

Врховниот суд на Албанија во петокот ги…