Објавено на:

(Фото) Америка испраќа купишта оружје во Украина, објавени фотографии

t

Вчера доцна навечер, авион со големо количество оружје испратено од Америка слета на аеродромот во близина на Киев, главниот град на Украина.

Според фејсбук-страницата на американската амбасада во Киев, ова е 14. лет со кој Американците испраќаат воена помош за Украина. Во соопштението се наведува дека во најновата пратка има и противтенковски ракети „џавелин“.

„САД во јануари испратија околу 1.200 тони воена опрема со одобрение на претседателот Бајден. Тоа е опрема што ѝ е потребна на Украина за да се заштити од руската агресија“, се вели во соопштението на американската амбасада.

Објавени се и фотографии од опремата испратена во синоќешната пратка.

Русија испрати дополнителни трупи на границата со Украина и може да изврши инвазија во секој момент, вклучително и за време на Зимските олимписки игри, изјави денеска американскиот државен секретар, Ентони Блинкен.

Тој рече дека Вашингтон продолжува да го повлекува персоналот од својата амбасада во Украина и го повтори повикот на Стејт департментот до сите граѓани на САД во Украина веднаш да ја напуштат земјата.

„Едноставно кажано, сè уште гледаме многу загрижувачки знаци за руска ескалација, вклучително и повеќе војници кои пристигнуваат на украинската граница“, рече Блинкен на прес-конференција во австралискиот град Мелбурн.

„Како што веќе рековме, инвазијата може да започне во секој момент и да биде јасно, тоа го вклучува и времето на одржување на Олимписките игри“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Блиску до пречекорување на црвените линии: Европската…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера објави дека…

Бајден ќе го пропушти крунисувањето на Чарлс…

Бајден ќе го пропушти крунисувањето на кралот…

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…

Русија ќе ги зголеми испораките на муниција…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вети…

Подготовки за офанзива: Украина нарача сто оклопни…

Украина нарачала 100 полски повеќенаменски оклопни возила „Росомак“,…