Објавено на:

(Фото) Бугарите вријат: Ветото за Македонија се крева, Петков го исклучи МНР од процесот за да успее!

t

Бугарскиот премиер Кирил Петков има намера целосно да го изолира Министерството за надворешни работи (МНР) во обидите да го укине ветото за почеток на преговорите за членство на РС Македонија во ЕУ. Ова е јасно од предлог-предлогот, кој самиот Петков ќе го поднесе на првата можна седница на Советот на министри, јави известувачот на БГНЕС.

За да ја постигне својата цел, Петков подготвил предлог кој мора да го одобри Министерскиот совет. Проектот насловен „Да се ​​подобри одговорноста и координацијата со Националното собрание во врска со проширувањето на ЕУ и процесот на стабилизација и асоцијација на РМ и Република Албанија и позициите на Република Бугарија, врз основа на член 105 став 4 од Уставот , Министерскиот совет одлучи:

Секоја одлука на француското претседателство со ЕУ, земја-членка или Европската комисија во врска со одобрувањето на почетокот на преговорите за членство во ЕУ на PM и Албанија, донесена во подготовка или одржување на состаноци на Комитетот на постојани претставници / COREPER / или до Советот „Општи работи“, кој отстапува од Рамковниот став на Советот на министри од 2019 година веднаш да биде испратен до Комисијата за надворешна политика на Националното собрание“.

Во проектот, поднесен од самиот Кирил Петков, вицепремиерот Асен Василев и генералниот секретар на Советот на министри Красимир Бојанов, експлицитно се нагласува дека позициите на Република Бугарија, како и одлуките за следење, треба да бидат испратени само до Комитетот за надворешна политика.

Со овој предлог, во пракса, уште еднаш станува јасно дека постои француски предлог, кој се крие од бугарското општество. Последните разговори меѓу францускиот претседател и Румен Радев беа на крајот на минатата недела и бугарските граѓани првпат дознаа за него од кабинетот на Макрон.

Засрамен податок е одлуката на Кирил Петков да го изолира Советодавниот совет за национална безбедност, но и сите политички сили во земјава, кои имаат апсолутно единствен став за условите за почеток на преговорите за ПКМ за ЕУ.

Претседател на Комисијата за надворешна политика е Венцислава Љубенова, која важи за блиска до премиерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје…

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје…

Бугарија од утре официјално е членка на…

Бугарија официјално стана членка на Шенген просторот…

Два земјотреси рано утринава ја стресоа Бугарија

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според…

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

БУГАРИЈА ОДИ НА НОВИ ИЗБОРИ: Габриел ја…

Направивме многу отстапки“, рече кандидатката за премиер…