Објавено на:

(Фото) Карикатура од „Шарли Ебдо“ го претстави Путин како мајмун со микропенис

t

Телевизискиот канал „Nexta“ ја објави насловната страница на новиот број на познатиот француски сатиричен магазин „Шарли Ебдо“.

Насловната страница се однесува на тековната руска инвазија на Украина Која влезе во седмиот ден, a карикатуристите на Charlie Hebdo го прикажаа Путин со огромно тело и микро пенис, под кој стои уред за активирање нуклеарно оружје.


„На пат кон 21 век“, пишува на насловната страница објавена на Твитер.

Насловната е објавена вчера на Твитер, а веднаш почна да се споделува и коментира на таа социјална мрежа. Бројни твитерџии се согласуваат дека Charlie Hebdo погодил кој е најголемиот проблем на Путин.

„Шарли ебдо“ на насловната објави и интервју со експерт за Русија. По објавувањето на насловната следеа бројни коментари.

„Пуштете го ова на мегафон на руски конвој заглавен во калта“, напиша еден корисник.

Еден корисник напиша „суптилно“ во коментар, на што друг одговори: „Искрено, во споредба со она што го направија, тоа е многу суптилно“.

„Толку вистинито“ и „многу соодветно“ се меѓу другите коментари, додека еден корисник истакна дека „тоа сатиризира дел од демократијата“, потсетувајќи на нападите врз „Шарли ебдо“ поради нивните претходни карикатури.

Магазинот „Шарли Ебдо“ е познат по своите сатирични цртежи, кои постојано беа насочени кон напади по објавувањето на карикатурата на пророкот Мухамед, вклучително и онаа во јануари 2015 година, кога двајца исламисти влегоа во редакцијата и убија 12 лица.

Во неделата Путин и нареди на воената команда да ги стави силите за нуклеарно одвраќање во состојба на готовност „по агресивните изјави на земјите од НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија протерува 34 француски дипломати

Руското Министерство за навдворешни работи денеска соопшти…

Макрон ја избра Елизабет Борн за нов…

Макрон ја избра министерката за труд Елизабет…

Францускиот премиер поднесе оставка

Францускиот премиер Жан Катекс денеска поднесе оставка, соопштија од…

Макрон ја поддржува Финска во намерата да…

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува желбата…

Скандал – Член на Преодниот совет на…

Француската армија се обидува да ги скрие…