(Фото) Кај е Гоце? Нека стане, го предадоа! – Го виде ли Ковачевски овој транспарент на трибините?

t

Вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Бугарија помина во тензична атмосфера и за жал заврши со пораз на македонската репрезентација.

Македонските навивачи од трибините постојано ги бодреа нашите фудбалери, а наввачите беа доста креативни па донесоа низа транспаренти со пораки за Бугарите.

Спортот може треба да се одвои од политиката, ама Македонците вчерашниот натпревар го видоа како можност да покажат дека бугарските фашистички ставови, негирања на македонскиот народ, јазик и историја нема да поминат во Македонија.

Меѓу многуте знамиња и транспаренти се издвојува еден, со Гоце Делчев на кој пишува “Кај е Гоце? Нека стане, го предадоа!”.

Натпреварот од трибините го следеа и прмиерот Ковачевски заедно со генералниот секреар на СДСМ, Зечевиќ и поранешниот градоначалник на Скопје, Шилегов.

Се надеваме дека и тие внимателно ги следеа скандирањата на македонските навивачи, пеењето на химната и “Едно име имаме”, а и дека го забележале овој транспарент.

Македонците упатија јасна порака и до домашните власти и до Бугарија и цел свет!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вечно виновни: Милков тврди дека Македонија е…

За жал, реакцијата во Република Македонија е…

По реакцијата на Пенушлиски делото „Галичник“ симнато…

На барање на познатиот македонски сликар Илија…

Минималната плата во Бугарија се зголемува на…

И семејствата со деца од второ, трето…

Да негираш очигледен фашизам е фашизам! Да…

Бугарските историчари заклучиле дека владеењето од 1934-44…

Бегаат од вистината како ѓавол од темјан…

Бугарската историска наука одамна, пред повеќе од…