Објавено на:

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски космонаут ги фотографираше руското и кинеското знаме од Меѓународната вселенска станица

t

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на Роскосмос Дмитриј Петелин ги фотографираше знамињата на Русија и Кина на Меѓународната вселенска станица.

Денеска, на 20 март, кинескиот претседател Си Џинпинг допатува во Москва во државна посета.

Светот будно го следеше состанокот меѓу Путин и кинескиот лидер Си Џипинг кој истакна дека соработката меѓу двете држави продолжува на највисоко ниво.

Кинескиот лидер истовремено искажа низа пофални зборови за Владимир Путин за кој кажа дека под неговото водство Русија станала една од најпросперитетните држави во светот.

Во продолжение фотографиите кои ги направи рускиот космонаут од Меѓународната вселенска станица:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…