(Фото) Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за поставување на пратенички прашања

t

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за поставување на пратенички прашања.

Откако Владата во оставка избега од седницата за поставување на пратенички прашања со образложение дека Владата е во оставка, пратенички прашања не можеше да се постават ниту на носители на јавни функции кои се бирани од Собранието.

Сакаме да нагласиме на јавноста дека на седницата на пратенички прашања не одговараат само министрите и претседателот на Владата туку сите именувани функционери. Со откажувањето на седницата за пратенички прашања, се оневозможи да поставиме пратенички прашања дури и на именувани функционери кои што и покрај оставката на Владата остануваат на своите функции. Имено, денес во Собранието на Република Македонија имаме заменици министри кои иако се во оставка, се присутни на седница како подносители на законски решенија. Ова се двојни стандарди, се со цел да се заштитат Зоран Заев и министрите и да не дадат одговори за низа на скандали, афери и штетни политики од кои избегаа откако беше откажана договорената седница за пратенички прашања кој требаше да се одржи минатиот четврток. Затоа поднесовме барање да се одржи седница за пратенички прашања и носителите на именувани функции да дојдат и да дадат одговори на пратениците и граѓаните, велат од Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот МВР ироничен: Ќе ви подариме три…

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и…

(Видео) Еве како Ангел Христов и останатите…

Неколку бугарски медиуми и провокатори на социјалните…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

(Видео) Нова надеж за уставобранителите: Иницијаторите на…

Сите се сеќаваме на Тиранската платформа која…

Поранешен бугарски заменик МНР: Очекувам судири за…

„Очекувам судири по повод прославата на 151-годишнината…