(Фото+Видео) Сеништа на минатото: Како денес изгледаат напуштените советски бази

t

Фотографот Ерик Лусито патуваше од Источна Германија до Монголија, од Полска до Казахстан во потрага по напуштен советски воени бази. Погледнете некои од неговите работи од албумот „По трагите на советската империја“. – Пишува „Russia Beyond“.

1. Базата на 126 воздухопловен ловечки полк во Монголија

На оваа фотографија од албумот „По трагите на советската империја“ е базата на воздухопловен ловечки полк во Монголија. Изградена е во седумдесеттите години со цел можен воен судир со Кина.

2. Базата на 41 пешадиска дивизија во Монголија

Платото за воени паради пред споменикот на херојот на Големата Татковинска војна (Втората светска војна).

3. Базата на 677 артилериска дивизија во Монголија

Базата се наоѓаше во близина на северната граница на пустината Гоби.

4. Базата на 2 тенковска дивизија во Монголија

Во градот Чојбалсан и околината живееја околу 300000 советски војници, офицери и членови на нивните семејства. Сега е ова населба со 39000 жители. 

5. Седиштето на Централната група војски во Чехословачка

Во чешкиот град Миловице од 1984 до 1988 година се наоѓаше седиштето на Централната група војски со околу 100000 луѓе (вклучувајќи ги и членовите на семејствата на советските офицери).

6. 44 воена радарска база во Казахстан

База изградена во 50-те години служеше за следење на вештачки сателити.

7. 649 радарска база во Летонија

8. Одделението на КГБ под број 93544, Русија

9. Постер: „Му служам на Советскиот Сојуз“

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Едвард Сноуден доби руско државјанство!

Поранешниот припадник на американските специјални служби Едвард…

Ова е поинаква Русија, Србија треба да…

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил,…

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Се урна борбен авион во Русија!

Борбен авион МиГ-31 се урна во Приморскиот…