Објавено на:

(Фото) Скандал: Салата Парк во Струмица е во катастрофална состојба и не е достојна за натпреварите на престижниот европски куп во одбојка

t

До редакцијата на Инфомакс стигнаа фотографии и револтирани реакции од КК Аба концесионерот и претседателот Сашо Масев за состојбата во салата Парк во општина Струмица.

Неодамна Сашо Масев кој е претседател на здружението КК Аба кој стопнисува со салата се пофали со фотографии дека салата е реновирана и дека има услови ОК Струмица достојно да се престави на Европскиот Одбојкарски куп, но реалноста е сосема различна.

Револтирани граѓани се обратија до редакцијата на Инфомакс со реакција дека повеќекратниот шампион во одбојка на Македонија не заслужува да игра во катастрофално лоши услови и кои се срам за било кое натпреварување.

Сите надлежни институции и концесионерот имаа доволно време да реновираат или инвестираат во салата. Срамно е шампионот во одбојка да игра во вакви услови и во домашното натпреварување, а камо ли на престижно европско натпреварување, каде што очекуваме и гости, навивачи, но и инспектори кои ќе имаат увид во условите.

Концесионерот Сашо Масев е познат во Струмица и регионот дека е човек кој го пропадна прекрасниот хотел Цар Самоил, човекот објектот го купи за “беспари” или 350 000 евра, а го продаде за огромна сума во милиони евра или над 10 милиони евра. Дали и ова ќе го прокоцка останува да видиме велат револтираните Струмичани.

“Во одморалиштето Цар Самоил не смени ниту шајка и го продаде за многу пари, а сега ни е страв дека така ќе направи и за салата.

Салата му е дадена за 350 евра месечно, односно простор од 3500 квадрати за 350 евра месечно”. велат струмичани.

Човекот “шурува” со сите партии и успеа на чуден начин да се стекне со концесионерство, но не инвестира ништо, а никој не го контролира дали и по кој основ воопшто ја заслужува концесијата, освен што отвори игротеката Play и продава храна која се прави и се послужува во спротивност на сите санитарни услови и е редовен извор на бактерии и болести.

Слободно може да проверите во Санитарниот инспекторат колку пати биле во угостителско забавниот објект по поплака од затруени граѓани, а објектот е дел од салата.

Треба да се провери што направиле Масеви за спортот во Струмица и дали има некаков непотизам, брат му на Сашо Масев е спортски директор една од значајните спортски федерации во Македонија. Колку инвестирале и каде??

За да ги задоволат можните  криминални шеми, дадена е концесија, но не е ништо инвестирано, напротив, салата се распаѓа и се расподава.

Можеби е подобро да бидеме достојни домаќини на друга локација е реакцијата на неколку граѓани кои револтирано се обратија до редакцијата на Инфомакс.

Редакцијата на Инфомакс ќе ја истражи оваа реакција и ќе постави прашања до надлежните дали постои основ за одземање на концесијата, односно дали има време салата да биде достојна за пречек на гостите и тимовите од европскиот куп.

Во продолжение повеќе фотографии од ужасната состојба од салата:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Притвор за 25-годишникот од Струмица кој ја…

Дваесет и петгодишниот струмичанец П.И., кого ОЈО…

Обдукција ќе утврдува како починала 83-годишната жена…

Телото на 83-годишната старица која вчера попладне…

Трагедија во Струмица: Едно лице загина во…

Едно лице загина во пожар што избувнал…

Струмица, Неготино и Охрид вечерва најзагадени градови…

Струмица, Неготино, Охрид и Прилеп вечерва се…

Опасно е да дишете во Кавадарци и…

Секое вдишување во Кавадарци и Струмица вечерва…