(Фото) Страшно невреме во Бугарија и Романија, двајца загинати во Бугарија

t

Две лица загинаа во невремето во Бугарија и Романија за време на викендот, што предизвика соборени дрвја и прекин на електричната енергија на брегот на Црното Море.

Во саботата вечерта, 43-годишна жена била згмечена од дрво по што починала во источниот град Варна, соопшти бугарската полиција. Повредени се и двајца спасувачи кога врз нив паднале скршени гранки.

Шеесет и петгодишен возач загина во Софија кога дрво паднало врз автомобилот во кој се наоѓал. Неговата сопруга е хоспитализирана во тешка состојба.

Иако денеска се смирува временската состојба во главниот град, источна Бугарија се уште е изложена на силен ветер кој дува со брзина поголема од 100 км/ч и немирно море, со бранови над пет метри.

Крајбрежниот град Варна прогласи вонредна состојба, како и осум други градови во регионот, а жителите беа замолени да останат дома.

Снежен хаос владее и на североистокот од земјава, од каде полицијата добила десетици повици од возачи во неволја. Авионскиот и железничкиот сообраќај беа прекинати.

Истото невреме ја погоди и соседна Романија. Таму црноморските пристаништа се затворени за пловидба.

Метеоролошката служба издаде највисоко црвено предупредување за провинциите Констанца и Тулчеа.

Десетици илјади домови таму останаа без струја, а пожарникарите отстранија 140 дрвја кои паднаа на патот. Оштетени се и четириесетина возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…