(Фото) Таравари направи споредба: Колкави плати земаат македонските наставници, а колкави европските?

t

Во тек е втората недела на штрајк на вработените во градинките, основните и средните училиште во Македонија. Организатор на штрајкот е Синдикатот на образованието, науката и културата (СОНК). Тие бараат зголемување на платите за 18,4 отсто, а Владата им понуди 10 отсто. СОНК го одби предлогот на Владата.

Арбен Таравари, актуелниот градоначалник на Гостивар на својот профил на фејсбук сподели табела на која се гледа споредба на платите на наставниците во земјите-членки на Европската унија и Македонија. Највисоко на табелата е Луксембург, каде што просечната плата е 3.500 евра, а платата на наставникот кој просечно има девет ученици во едно одделение е 5.300 евра. Во Шведска на пример, просечната плата е 2.900 евра, а наставникот зема 3.130 евра. Во Македонија просечната плата е 487 евра, а наставникот кој има најчесто 30 ученици во еден клас зема 402 евра плата, стои во табелата која ја објавува Таравари.

Линк од Фејсбук сттаусот на Арбен Таравари: https://www.facebook.com/arben.taravari/posts/pfbid0mCdyXveqbNx1nEAvLS5MLqhu5G7Gz4gnC3CMArhRxsin9V4WWcBptjBVatYmc3dul

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таравари за ТВ21: За Алијанса е многу…

Во просториите на општина Гостивар попладнево се…

Ахмети за ТВ21 по состанокот со Таравари:…

Во просториите на општина Гостивар попладнево се…

Шаќири: Ќе продолжиме со повисоки плати и…

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири…

85.000 вработени во државната администрација во септември…

Министерството за финансии соопшти дека е постигнат…

Ковачевски се пишмани: Никој не ги намалува…

Работниците и синдикатите да бидат мирни, никој…