(Фото) Тpaгедија: Македонија на шесто место во свет по пoчинaти од кopoна на милион жители

t

Справувањето на државата со пандемијата од коронавирус во Македонија е сведено на ниво на трагедија.

Ова го покажуваат бројќите на смртни случаи на популација од 1 милион жители според светски познатиот сајт „Worldometer“ кој детално ги следи бројќите на заразени и починати од првиот ден на пандемијата.

Македонија се наоѓа во топ 10 земји по црниот рекорд на починати на 1 милион жители.

Во првите пет земји во светот се наоѓаат 3 други држави од Балканот и Унгарија, а на прво место е Перу.

Бугарија е на неславното второ место, Босна и Херцеговина на неславното трето, четвро место има Унгарија, а на петто место е Црна Гора.

Македонија има 3870 смртни случаи на милион жители, а доколку се земат во предвид новите податоци од пописот, Македонија би се наоѓала погоре на оваа неславна листа на држави.

Соседна Србија како е позитивен пример во регионот и се наоаѓа на 58 место во свет по смртни случаи на милион жители.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Член на комисијата потврди: Бугарските историчари инсистираат…

Не работиме на утврдување на статусот на…

(Во живо) Отварање на бугарскиот културно-информативен центар…

Следете го во живо отварањето на новиот…

Добро утро со Инфомакс: Денешните историски докажувања…

Ѓорче Петров е македонски професор, публицист, историчар,…

Зајкова: Државава нема друга алтернатива освен ЕУ

Немаме веќе ниту време, ниту генерации за…

Добро утро со Инфомакс: Ќе ја оставиме…

На тројца комити, еден кодош, или во…