Франција одлучи: Третата доза ќе се прима три месеци во првата

t

Третата доза од вакцината против коронавирус треба да се прими три месеци по примањето на првата доза, одлучи француската национална здравствена агенција.

Во образложението се наведува дека поради побрзото ширење на сојот омикон на ковид, одлучено е периодот помеѓу првата и бустер дозата да се скрати од пет на три месеци, објави „Политико“.


Претходните анализи покажаа дека сојот омикрон успешно го заобиколува имунитетот стекнат со две дози вакцина, но беше откриено дека бустер-дозите во голема мера ја спречуваат можноста за зараза.

Во соопштението се наведува и ставот на Агенцијата на ЕУ за превенција и контрола на болести дека скратувањето на периодот помеѓу првата и третата доза на вакцината би можело да ја намали смртноста од соевите на омикрон за најмалку 15 проценти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скрининг во училиштата: Ќе се тестираат децата…

Министерот за здравство Беким Сали рече дека…

17.182 случаи на новид во Македонија, министерот…

Дополнителни рестриктивни мерки засега нема, а доколку…

Чибишев: Бришеме од изолaција кoвид пациенти, децата…

Во серија неколку погрешни и неразбирливи одлуки…

Ќе дојдеме до колективен имунитeт, но тој…

Вирусниот имунолог Лука Чичин-Шаин на телевизијата Н1…

Кардиолошката болница во Охрид демантира: Лекуваме и…

Специјализираната болница за кардиологија Охрид ја демантира…