Франција ќе ја тужи Британија – Еве зошто:

t

Франција сака да започне парнична постапка против Обединетото Кралство за да го добие преостанатиот дел од риболовните дозволи по Брегзит на кои таа вели дека има право, рече државниот секретар за европски прашања Клеман Бон во четвртокот за „France 2“.

„Доколку Британците не го почитуваат договорот, во иднина нема да можат слободно да пристапуваат до нашиот пазар“, рече Боун. „[Почнувајќи од] 4 јануари ќе се сретнеме со европските комесари за да ја дефинираме процедурата и мерките што треба да ги преземеме.

Ова доаѓа бидејќи Франција сè уште бара околу 60 риболовни дозволи за да им дозволи на француските чамци да ловат риба во водите на Велика Британија по Брегзит – 7 отсто од преостанатите риболовни дозволи што Франција вели дека има право според трговскиот договор за Брегзит.

Дозволите за риболов се главна точка на расправија меѓу двете земји со месеци, при што Франција ја обвини Британија дека не ги дава сите овластувања договорени со договорот, а Велика Британија тврди дека некои француски бродови немаат соодветна хартиена работа потребна за да се квалификуваат за лиценца.

Откако Париз се закани со правна постапка и одмазда на ЕУ, Велика Британија издаде 23 дополнителни дозволи на 13 декември, со што се собираат 93 отсто од дозволите за риболов што ги доби Франција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француски воен брод пристигна во Египет за…

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви…

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Дерман да се немало! Откриен прв човечки…

Вирусот е сличен на патогенот кој досега…

Поранешен член на ОВК убиен во Франција

Во францускиот град Дижон, поранешен припадник на…

Зеленски: На Украина и требаат „три победи“…

Киев мора да ги реши прашањата со…