Објавено на:

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА: Повлечен дрес поради сличност со нацистичкиот симбол

t

Производителот на спортска опрема Адидас и Германскиот фудбалски сојуз го повлекоа дресот со број 44 од германската репрезентација по критиките дека дизајнот на бројот наликува на нацистички симбол.
Германската компанија Адидас минатиот месец ги претстави новите дресови во кои ќе настапи германската репрезентација на претстојното Европско првенство, а корисниците на социјалните мрежи забележаа дека бројот 44 во новиот дизајн на белиот дрес наликува на симболот „СС“ по кој Шуцштафел бил познат – главната паравоена организација под команда на Адолф Хитлер и Нацистичката партија.

По приговори и жестоки дискусии во јавноста, од денеска веќе не може да се нарача германски дрес со број 44 во онлајн продавницата на Адидас, а во меѓувреме суспендирани се сите испораки на веќе купените дресови со спорниот број.
Исто така, ниту еден германски фудбалер нема да носи 44 на грб.
Адидас се најде на удар, но познатата компанија тврди дека Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ) и неговите партнери се одговорни за дизајнот на имињата и броевите на новите дресови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Инфлацијата во Германија се намали за дополнителни…

Инфлацијата во Германија дополнително се намали во…

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА: Повлечен дрес поради сличност…

Производителот на спортска опрема Адидас и Германскиот…

Постарите од 18 години ќе можат да…

Легализацијата на канабисот за лична рекреативна употреба,…

На европската економија ѝ се заканува троен…

Европа не е позната по својата живост,…

Марихуаната ќе биде легална во Германија од…

Поседувањето и одгледувањето канабис во домашни услови…