Холандија влезе во рецесија

t

Холандската економија влезе во рецесија откако во второто тромесечје падна за 0,3 отсто во однос на претходното, покажува првата проценка која денес ја објави холандската агенција за статистика.

Петтата економија по големина во еврозоната забележа пад во второ тромесечје по ред, откако падна за 0,4 отсто во првите три месеци оваа година.

Холандскиот економски раст во 2021 и 2022 изнесуваше блиску до 6 отсто, поради опоравувањето од падот предизвикан од ковид-19.

Првата рецесија по пандемијата ја предизвика падот на личната потрошувачка и извозот, поради високата инфлација која ја поскапе храната и ги крена сметките за енергија во Холандија и нејзините трговски партнери. Потрошувачката падна за 1,6 отсто, а извозот бил помал за 0,7 отсто отколку во првите три месеци оваа година.

Инфлацијата во Холандија успорува откако во септември минатата година го достигна врвот од 14,5 отсто, но и понатаму остана на релативно високи 6 отсто во второто тромесечје на 2023.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јапонскиот БДП доживеа остар пад

Третата по големина економија во светот забележа…

Путин: Никој не може да нѐ запре

Никакви ограничувања не можат да го запрат…

Дејли Мејл: Борис Џонсон размислувал за воен…

Екс-премиерот беше кажано дека е „збеснат“ откако…

Германската економија ќе забави без зелена транзиција

Неизвесноста околу распределбата на фондовите ја влоши…

Можеме да здивнеме? ЕВН Хоум ќе ја…

Од следната година по истите формули што…