Холандија даде зелено светло за членство на Бугарија во Шенген!

t

Огромен чекор на патот на Бугарија кон Шенген. Холандија официјално кажа да за вклучувањето во зоната. Веста ја објави премиерот на Бугарија, Николај Денков, кој присуствуваше на состанокот на Европскиот совет во Брисел.

По добивањето на посакуваното зелено светло од Холандија, единствената земја која продолжува да стои на патот на Бугарија кон Шенген е Австрија. Но, според аналитичарите, по одлуката на владата на Марк Руте, надминувањето на последното „не“ на патот кон Шенген ќе стане полесно. Мотивот Холандија да се предомисли е спроведената препорака за владеење на правото и механизмот за следење на јавниот обвинител. Чисто процедурално, холандскиот парламент е пред гласање за владината одлука, но тоа е чиста процедура во која нема да има изненадувања.

Разговорите со Австрија ќе продолжат, а ќе се разговара и за опциите за наш дочек.

Одлуката на Холандија се очекува да биде официјализирана следната недела.

„Денеска имаше состанок на Советот на министри, одлуката ќе биде доставена до Парламентот на Холандија, секако дека конечната одлука за укинување на ветото мора да дојде од Парламентот на Холандија. Така што тоа ќе се случи следната недела, ако се биде добро“, рече Денков.

Промената на долгогодишниот цврст став на Холандија против тоа да биде дел од Шенген доаѓа по сработеното од наша страна, објасни премиерот Денков.


Претходно и премиерот Николај Денков изјави дека очекува позитивни вести за ова прашање
Огромен чекор на патот на Бугарија кон Шенген. Холандија официјално кажа да за нашето вклучување во заедничкиот простор. Веста ја објави премиерот Николај Денков, кој учествуваше на Европскиот совет во Брисел.

По добивањето на посакуваното зелено светло од Холандија, единствената земја која продолжува да ни стои на патот кон Шенген е Австрија. Но, според аналитичарите, по одлуката на владата на Марк Руте, надминувањето на последното „не“ на патот кон Шенген ќе стане полесно. Мотивот Холандија да се предомисли е спроведената препорака за владеење на правото и механизмот за следење на јавниот обвинител. Чисто процедурално, холандскиот парламент е пред гласање за владината одлука, но тоа е чиста процедура во која нема да има изненадувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+видео) Мицкоски на средба со бугарски мафијаш:…

QUO VADIS Мицкоски? (Или „Каде одиш Мицкоски“…

Каква трагедија: Најголемиот „борец“ за права на…

Само како трагедија може да се оквалфикува…

(Видео) Јакимовски: ЕУ да најде начин како…

Претпоследно прашање пред влез во ЕУ ќе…

УЖАС: 12-годишно момче застрела 2-годишно дете во…

Со куршум од воздушна пушка во Враца,…

Македонија и Бугарија имаат најмали цени на…

Сезоната на пролетните одмори е пред нас…