Хорор во Бугарија: Татко го полеал со бензин и го запалил 4-годишното дете, лекарите се борат за неговиот живот

t

Четиригодишно дете било примено во Ургентниот центар во Благоевград, откако претходно било полиено со бензин и запалено, објави БНТ.

Детето има 80% изгореници по телото и е во исклучително тешка состојба. Како што пишуваат бугарските медиуми детето било запалено со бензин од сопствениот татко. Ужасниот чин се случил нешто пред 17 часот.

Детето е донесено во болницата во 17 часот и 15 минути, изјави директорот на медицинската установа, д-р Валентин Димитров. Лекарите се борат за неговиот живот.

„Се работи за дете на возраст од 4 години и 8 месеци, донесено од Благоевград со многу тешки изгореници, кај нас дојде во 17 часот и 15 минути. Веднаш беше однесено во шок соба. Во моментов колегите работат и се под притисок. Детето е во критична состојба и животот му е во опаснот “, истакна Валентин Димитров.

Според него, детето е без придружба. Повеќе детали за неговата состојба би можеле да бидат соопштени утре.

Изгорениците се насекаде тешки“, рече Димитров.

Полицијата работи со двајцата родители на расветлување на сите факти и околности.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема Влада во Бугарија ни со вториот…

Веднаш ќе го вратиме мандатот на претседателот…

Ќучук: Северна Македонија мора да го спроведе…

Шенген, проширувањето и владеење на правото –…

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

Реприза: Бугарија повторно не може да состави…

Поминаа две недели од последните прелиминарни парламентарни…