Хрватската полиција пристигна во Белград

t

Допатувала за да се информира за работата на српската полиција и за понатамошниот тек на истрагата за случајот на исчезнувањето на хрватскиот државјанин Матеј Периш.

Членовите на високата делегација на министерството за внатрешни работи на Хрватска ги примиле министерот за внатрешни работи на Србија Александар Вулин и началникот на полициската управа за градот Белград и помошник директор на полицијата Веселин Милиќ.

На состанокот присуствувал и таткото на исчезнатото момче, Ненад Периш.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ претходно го најави пристигнувањето на хрватската делегација и наведе дека цело време се работи на два колосека.

Кажа и дека сака да добие целосна слика за случајот на исчезнатото момче како и дека сака да учествува во истрагата и да помогне во потрагата по исчезнатио граѓанин на Сплит.

Хрватскиот премиер ѝ се заблагодари на полицијата во Србија, но соопшти дека во земјата се испратени хрватски полицајци.

„Дадов налог во Белград да се испрати екипа на наши претставници на полицијата за да бидат вклучени во текот на истрагата. Она што е клучно е семејството, но и целата јавност во Хрватска, да добијат детални информации и слика за исчезнатото момче“, кажа Пленковиќ.

Додаде дека сè уште недостигаат информации за тоа што му се случило на Периш.

„Според тоа што го добивам, немаме целина што се случило. Во овој момент не можам да коментирам туѓи изјави. Мене ми е важно да дознаеме што се случило“, кажа хрватскиот премиер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ХАОС во Србија – Мигранти пукале…

По дојава дека мигранти пукаат меѓу себе…

Драма во Косово по договорот со Србија…

Албанскиот премиер Еди Рама застана во одбрана…

(Фото) Ковачевски вчера вечер навиваше за Србија

Премиерот Димитар Ковачевски синоќа објави дека навивал…

Вучиќ: Ако воведеме санкции кон Русија утре,…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

Вучиќ: Договорот со Косово е мала тактичка…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…